Gerald Balding Winners

1958

Brandywine

G Weymouth, H Fair, N Taylor, H Williams

1959

Potomac

Toomey/Spurrier, J Shirley, F Willson, Beer/Miller

1960

Brandywine

F Fortugno, G Weymouth, H Williams, N Taylor

1961

Giant Valley

W Westerlund, F Butterworth III, F Butterworth Jr., W Whitehead

1962

Huisache

F Petersin, W S Farish III, J Rodriguez, O Iselin

1963

Cave Creek

T Shapiro, F Rice, D Rizzo, A Von Gontard

1964

Cave Creek

T Shapiro, F Rice, D Rizzo, R Norden

1965

Middleburg

E McClanahan, D Grubbs, V Rizzo, D Ferguson

1966

Middleburg

E McClanahan, L Flerx Jr, B Guiterrez, D Ferguson

1967

Mallet Hill

D Ferguson, F Fortugno, H Williams, O Iselin

1968

Needmore

G Greenhalgh, B Butterworth, D Riemenschneider, F Peterson

1969

Brandywine

J Kessler, G Weymouth, R Conners, D Ross

1970

Brandywine

R Jones, G Weymouth/M Ledyard, R Connors, S Jackson

1971

St Louis

A Orthwein Jr, B Rackley, S Orthwein, A Orthwein Sr.

1972

Myopia Ravens

C W Mulcahy III, M D Andrew, J J MacGinley, J F Linehan

1973

Middeburg

J Romfh Jr., R Rinehart, J Romfh, D Riemenschneider

1974

Gone Away Farm

D Riemenschneider, D Healy, V Rizzo, J Muldoon Jr.

1975

Running Brook

F Fortugno, J Cayer, C Ledyard, A Winthorp

1976

Aiken

R S Bostwick, Lester Flertz, G H Bostwick, C S Bostwick

1977

Mallet Hill

Paul Fortgno, Gene Fortugno, Paul Rizzo, Cooper Williams

1978

Gone Away Farm

D Riemenschneider, R Reinhart, V Rizzo, J Muldoon Jr.

1979

Gone Away Farm

H Larson, J Muldoon III, W El Effendi, J Muldoon Jr.

1980

Mallet Hill

Paul Fortugno, Gene Fortugno, Fred Fortugno, Mariano Zimmermann

1981

Brandywine

S K Johnson III, C Ledyard, J Flerx, G Thomas

1983

Mallet Hill

Dana Fortugno, Michael Ledyard, Paul Fortugno, Fred Fortugno

1984

Mallet Hill

Dana Fortugno, Charlie Muldoon, Paul Fortugno, Fred Fortugno

1985

Mallet Hill

Dana Fortugno, Fred Fortugno, Paul Fortugno, Stephen Stroud

1986

Rappahannock

Bill Fannon, Jack Whitamore, Daniel Fernandez, Philip Staples

1987

Doe Run

R Jones Jr., M Lorrain, F Cendoya, R Jones

1988

Gone Away Farm

Chip Limehouse, Barry Limehouse, Charlie Muldoon, Wayne Briere

1989

US Travel

Ralph Manaker, Jeff Schlesinger, Rick Heald, Marcos Bignoli

1990

Darnworthy Farm

G Lechman, A Vandernije, J Bollini, P Greenberg

1991

Hidden Pond

Max Hempt, Sidro Olivas, Bill Rabb, John Rosado

1992

Doe Run

R Jones Jr., T Jones, R R Rinehart III, R Jones

1993

White Columns

Alfonso Gallegos, Trevor Wells, Marcos Bignoli, Edward Cohen

1994

Charlottesville

Wendy Barqun/Reynolds Cowles, Earle Betts, Kim Kirschnick, Omar Cepeda

1995

Hidden Valley

Kevin Dougherty, Jose Pasten, Juan Martinez-Baez, Martin Estrada

1996

Morton’s Restaurants

Kevin Dougherty, Juan Salinas, Juan Martinez-Baez, Rick Berman

1997

Rappahannock

Bryan Thomas, Chet Fannon, Rob Ballard, Craig Ellis

1998

Rappahannock

Bill Fannon, Juan Salinas, Rob Ballard, Phillip Staples

1999

Rappahannock

Bill Fannon, Jimmy McGowan, Rob Ballard, Cameron Beattie

2000

White Columns

Edward Cohen, Tony Vita, Darrell Schwetz, Kathy Fowser

2001

Stella Artois

Peter Michaels, Gonzalo Egana, Ezequiel Loriente, Omar Cepeda

2002

Stella Artois

Peter Michaels, Ezequiel Loriente, Francisco Eddy, Jack Whitten

2003

Stella Artois

Peter Michaels, Ezequiel Loriente, Esteban Scott, Scott Brown

2004

West Shore Polo

Sara Orthwein, David Eldredge, P J Orthwein, Max Hempt

2005

West Shore Polo

Sara Orthwein, David Eldredge, P J Orthwein, Max Hempt

2006

Burnt Chimney

James Kravitz, Brandon Kirschner, Francisco Eddy, Ezequiel Loriente

2007

Livin’ the Vision

Jacob Brown, Martha Brown, Scott Brown, Pablo Avalos, Martin Garzaron

2008

Landhope Farms

Kathy Fowser, Alex Ingram, Juan Martinez-Baez, Dixon Stroud

2009

Doe Run / BPA

Justin Flood, Tim Jones, Bill Johnston, Pablo Avalos

2010

Avalon

Cindy Halle, J A Schlesinger, Juan Martinez-Baez, Dominic State

2011

Christmas Tree Farm / Healex

Nicholas Place, Kathy Fowser, Juan Martinez-Baez, Omar Sosa

2012

Livin’ the Vision

Scott Brown, Jake Brown, Jesus Ontiveros, Brandon Kircher

2013

Stone Rows

Kim Foley/Jenna Fairclough, Andrew Fairclough, Brian Fairclough, Cote Zegers

2014

Taylor Hill Farm

Marcos Onetto, Will Tankard, C.J. Martin, Sarah Martin

2015

Taylor Hill Farm

Francisco Eddy, Marcos Onetto, C.J. Martin, Sarah Martin